Nowoczesne aparaty  w ultrasonografii  posiadające  wysokiej jakości głowice  są  fantastycznym narzędziem oceny wielu układów w tym między innymi układu mięśniowo szkieletowego,  w różnego rodzaju patologii.

Dzięki nowoczesnej technologii możliwa stała się  ocena mięśnia  oraz otaczającej go powięzi  czy także nerwów i naczyń.

W trakcie badania USG lekarz może dociskać głowicą na powłoki oraz napinać określone mięśnie co dodatkowo  zwiększa trafność diagnozy.

Aparat wyposażony w kolorowy Doppler ułatwia ocenę pod kątem stanów zapalnych w obrębie badanego obszaru.

Dodatkowo kolorowy Doppler  umożliwia obrazowanie tętniczo żylne – zaburzenia przepływów.

 

Przygotowanie do USG

Do większości badań USG pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać; poniżej przedstawiono zasady przygotowania do badań, gdzie jest to konieczne:

 

  • USG piersi

 

To badanie jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. USG ma wiele zalet: jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać.

- Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku.
- USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet powyżej 30 - 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza.
- Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. 

Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było - np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

 

  • USG tarczycy

 

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).

Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

 

  • USG naczyń metodą Dopplera

 

To badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowią badania wykonywane przez powłoki brzuszne: badanie tt. nerkowych, aorty brzusznej, tt. trzewnych (pnia trzewnego i tt. krezkowych), układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych – tutaj obowiązuje przygotowanie jak do badania USG jamy brzusznej:

Dzień przed badaniem

- dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
- Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków

6 godzin przed badaniem

- nie przyjmować pokarmów
- nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
- nie palić tytoniu
- nie żuć gumy

 

  • USG jamy brzusznej i układu moczowego

 

USG jamy brzusznej:

Dobę przed badaniem: dieta z wyłączeniem świeżych warzyw i owoców, przy skłonności do wzdęć – espumisan 3 x 2 kapsułki.
6 godzin przed badaniem: na czczo (można pić wodę niegazowaną), bez palenia tytoniu, bez żucia gumy.

USG układu moczowego, gruczołu krokowego, narządów rodnych:

Dobę przed badaniem: dieta z wyłączeniem świeżych warzyw i owoców, przy skłonności do wzdęć – espumisan 3 x 2 kapsułki.
6 godzin przed badaniem: na czczo (można pić wodę niegazowaną), bez palenia tytoniu, bez żucia gumy. 

 

  • USG prostaty przez powłoki brzuszne

 

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.

Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.

Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.

Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.

W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.

 

  • Przeciwskazania do USG

 

Przeciwwskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego są: otwarte rany części miękkich, uszkodzenia kości, otwarte infekcje oraz poparzenia w miejscu badania.